Otužování a saunování dětí
Obecně platí, že cílem otužování je především posílení imunitního systému a zlepšování tělesné zdatnosti. Máme různé typy otužování – vzduchem, vodou a saunováním. Sauna není všemocný lék, ale dokáže organismus připravit na boj s nemocemi. Pravidelné saunování podle lékařů snižuje nemocnost dětí i dospělých. Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů.
Děti by měly mít ze saunování radost a ne strach, proto je třeba začít jen velmi pozvolna, nejprve možná jen dvě-tři minutky a postupně, pokud se to dítěti líbí, tento interval prodlužovat. Malé děti může v sauně vyplašit vysoká teplota, uzavřený prostor, nahota, horký vzduch, který ho pálí v nose - to vše může dítě vylekat, proto ho ujistěte, že kdykoli můžete ze sauny odejít. Při prvních návštěvách můžete nechat i pootevřené dveře, aby dítě vědělo, že může vyjít ven, pokud mu tam nebude příjemně. S dítětem si můžeme v sauně povídat, hrát, číst si knížku, pozorovat přesýpací hodiny, hrát si s vodou ve kbelíku, kreslit si na záda a jiné. Malé děti by měly rodiči sedět na kolenou, sníží se tak přijímání tepla a předchází se přehřátí dětského organismu. Malé dítě zůstává v sauně vždy jen v doprovodu dospělé osoby.
Největší světoví propagátoři saunování, Finové, berou děti do "dřevěného tepla" už pár dní po narození. Čeští experti doporučují začít nejdříve ve třech měsících, ale s kratší dobou pobytu i nižšími teplotami. Od tří let si děti saunu mohou užít naplno. Nejvhodnější doba k saunování, pokud dítě navštěvuje MŠ je v dopoledních hodinách mezi 9 až 11 hodinou a to nejlépe po krátké vycházce či nenáročné pohyblivé aktivitě. Po sauně následuje oběd a odpolední odpočinek. Pro děti starší je vhodná doba odpolední, nejpozději do 18 hod. Po saunování má následovat večeře a spánek.
Důležité rady:
- Do sauny by měli chodit jen děti zcela zdravé. Po nemoci bychom měli udělat pauzu aspoň dva týdny.
- Čím menší, tím kratší dobu: batolata by v sauně měla strávit maximálně tři minuty, u větších dětí nemá doba pobytu přesáhnout pět minut. Malým dětem byste navíc měli dopřát jen jedno prohřátí.
- V sauně je nejtepleji nahoře, kde teplota dosahuje asi 90 °C, Pro děti je vhodná teplota okolo 65 °C což bývá ve výšce 90 cm nad podlahou.
- Děti by se měly ochlazovat vlažnou, nikoliv ledovou vodou. Ideální je sprchování, při němž však vynecháte hlavu.
Otužování má ale kromě zvyšování odolnosti proti infekcím i další příznivé dopady na zdraví:
• stimuluje látkovou výměnu
• celkově aktivizuje
• navozuje příjemnou duševní pohodu
• zvyšuje chuť k jídlu
Měli bychom si uvědomit, že své děti bychom neměli nechat zchoulostivět. Proto nepřetápíme místnosti, umožníme dítěti dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, neoblékáme je zbytečně moc.
Zdroj: http://www.maminka.cz/clanek/otuzovat-se-mohou-i-miminka-posilite-jejich-imunitu-i-chut-k-jidlu